vova_comment: (Default)
[personal profile] vova_comment
Мова піде про Олава Святого, іноді його ім'я пишеться по-російськи Олаф (норвезькою мовою вимовляється Улав), Olav den Hellige, Hellige Olav або Hellig-Olav (норв.), Saint Olave або Saint Olaf (англ.); за життя Олав II Харальдссон, Olav II Haraldsson, на прізвище Олав Товстий, Olav Digre (народився в 995, загинув 29 липня 1030 в битві при Стіклестаде, Норвегія) - король Норвегії 1015-1028, хрестив свою країну. Правнук Харальда I Прекрасноволосого, першого короля Норвегії.
olaf
А також великого князя київського Ярослава Володимировича – “мудрого”, “Тестя Європи”, “будівельника”, “кульгавого” (в давньоруських текстах – “хромця”), за часів володарювання якого (з 1019 р. – з перервами, в 1036-1054 рр. – постійно) Київська Русь досягла своїх вершин.
В Ярослава Мудрого була дружина - Інгігерда.
Народилася в м.Сигтуна в Швеції і повинна була вийти заміж за короля Норвегії Олава II(пізніше святого), в якості гарантії миру між Швецією та Норвегією. Весілля мало відбутися восени на кордоні двох держав на березі річки Ельвія. Відповідно до досягнутих угод восени 1018 Олав II прибув на кордон для побачення з нареченою та її батьком, але їх там не виявилося. Відправлені до Швеції гінці привезли невтішну звістку: ще влітку до Олава Шетконунга прибули посли від новгородського «Конунга Ярицлейва», шведський король видав свою дочку за князя Ярослава Мудрого, який князював тоді в Новгороді.  Чому шведський король видав Інгігерду за Ярослава Мудрого? Ми можемо тільки гадати, історики називають однією з причин – образу шведського короля на Олава ІІ, який не  погодився задовольнити його територіальні домагання. Тому він не дозволив своїй дочці Інгігерді вийти заміж за короля Олава ІІ (чого вона вельми бажала, хоча в неї був доволі складний вибір між «гладким» і «кривим»), а видав її заміж за великого князя Ярослава Мудрого. Однак Інгігерда і Олав ІІ змогли залишитися друзями («Еймундова сага» говорить, що вона любила тільки його, але зберігала вірність обов'язку, і саме Інгегерда познайомила Олава ІІ і Ярослава (в сагах його називали конунг Ярицлейва)). Таким чином, норвезький король втратив наречену, але знайшов відданого друга. А  Олаву II після одруження Інгігерди з Ярославом Мудрим нічого не залишилось як одружитися з її зведеною сестрою Астрід.  Це не зруйнувало їх кохання з Інгігердою, і як кажуть під час перебування Олава ІІ в Новгороді Інгігерда «мала з ним таємний любовний зв'язок».

Король Олав ІІ подовгу гостював у Новгороді при дворі Ярослава Мудрого.  Одного разу він знайшов у Новгороді порятунок від війська Кнута Могутнього і норвезьких зрадників.
В 1027 році в союзі зі Швецією Олав ІІ напав на Данію, але зазнав поразки і Після битви при річці Хелео (1028), Олав ІІ залишив свою дружину Астрід в Швеції і втік разом з сином Магнусом на Русь, де знайшов притулок у Новгороді при дворі Ярослава Мудрого і Інгігерди. Ярослав запропонував Олаву хрестити Волзьку Болгарію і княжити там. Протягом року Олав ІІ обмірковував цю пропозицію, але вирішив повернутися і спробувати відвоювати королівство. 29 липня 1030р. він був вбитий при Стіклестаді (Stiklestad) в битві з норвезьким селянським ополченням і датським військом.
Фото звіт зі Стіклестаду  нище.

Стіклестад це селище відоме в звязку із битвою і смертю Олава Святого.

В селі знаходиться церква, начебто зведена на місці смерті короля Олава ІІ Святого.

Тут є музей і сцена в період з 25 по 29 липня проходить театралізоване дійство. Більше можна прочитати тут http://stiklestad.no/















Тут знаходиться памятник Олаву ІІ.

У Олава були син Магнус і дочка Ульфіда. Згодом Магнус став королем Норвегії під ім'ям Магнус Шляхетний.  Після смерті батька малолітній Магнус був усиновлений Ярославом Мудрим і виховувався в його родині. Проживав в основному в Новгороді.
Святий Олав - останній католицький святий, визнаний також і на християнському Сході. В кінці XI в Новгороді існувала церкви Св. мученика Олава, його образ одного разу врятував місто від пожежі.
Прославлення Олава у лик святих відбулося в Норвегії 3 серпня 1031 - цього дня єпископ Грімкель за згодою конунга Свейна і «за рішенням всього народу» «оголосив, що Олав конунг - святий» і переніс його останки до церкви Св . Клемента, засновану ще Олавом в Нідарос (Тронхеймі).

У 1164 році папою Олександром III був зарахований до лику святих і став шануватися як покровитель Норвегії.
Олав - національний герой Норвегії та її небесний покровитель. 29 липня, день Святого Олава. Заснований в 1847 Орден Святого Олава - вища державна нагорода Норвегії. Її були удостоєні багато видатних норвежці: драматург Генрік Ібсен, композитор Едвард Гріг, дослідник Арктики і Антарктики Руаль Амундсен, дослідник Арктики і громадський діяч Фрітьоф Нансен, художник Едвард Мунк, фігуристка Соня Хейни, дипломат Трюгве Лі, мандрівник і дослідник Тур Хейєрдал, актриса Лів Ульман. З іноземців - британські монархи Едуард VII і Єлизавета II, Уінстон Черчілль, Лех Валенса. Великий магістр ордена - король Норвегії Харальд V.
Третя дочка Ярослава - Єлизавета Ярославна була видана  у 1043 р. заміж за норвезького принца Гарольда Грізного – пізніше теж короля.  Гарольд Грізний був братом Олава ІІ, в них була одна мати але різні батьки.
P.S. Основна частина тексту взята з Інтернету, з різних джерел, з деяким коригуванням і коментарями від мене. Фото власні крім першого.

Profile

vova_comment: (Default)
vova_comment

June 2016

S M T W T F S
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829 30  

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags